Cel edukacyjno-szkoleniowy został osiągnięty poprzez akcje edukacyjne z wykorzystaniem innowacyjnych narzędzi, np.: wirtualnej rzeczywistości i specjalnie opracowanych aplikacji komputerowych oraz modernizację i poprawę infrastruktury drogowej związanej z bezpieczeństwem przy szkołach biorących udział w programie.
STRABAG włączając się do programu wykorzystał swoje doświadczenie firmy budowlanej - przede wszystkim w realizacji inwestycji infrastrukturalnych.
Do programu „Autostrada do szkoły” zostały wytypowane szkoły w województwie wielkopolskim i lubuskim, w pobliżu których infrastruktura drogowa wymagała poprawy bezpieczeństwa oraz miejsca, które spełniały określone warunki terenowe. Po pozytywnym rozpatrzeniu danej lokalizacji, opracowywany był projekt stałej zmiany organizacji ruchu, który po uzgodnieniu z odpowiednimi jednostkami, był realizowany. Prace przy przejściach dla pieszych obejmowały między innymi: doświetlenie przejść dla pieszych, umiejscowienie spowalniaczy oraz barierek w okolicy przejść, a także wykonanie eksperymentalnego oznakowania na samych przejściach i ich bezpośrednim sąsiedztwie.
Eksperymentalne oznakowanie przejść
W trakcie trwania programu, w wytypowanych miejscowościach, w pobliżu budynków szkolnych wykonaliśmy eksperymentalne oznakowanie przejść dla pieszych. Przejścia takie powstały w sumie w ośmiu miejscowościach: Trzciel, Sędzinek, Wronki, Nowa Wieś, Kaźmierz, Biezdrowo, Dopiewo i Dąbrowa.
Zebra Zbyszek - to główny bohater, którego mogą "spotkać" dzieci w pobliżu przejść zlokalizowanych przy szkołach. Pomysł wykorzystania zebry jako głównego symbolu powstał podczas warsztatów ze studentami School of Form z Poznania. W ten sposób przejścia przy szkołach pełnią dodatkową rolę edukacyjną, a postać sympatycznego zwierzaka dodatkowo zachęca dzieci do przechodzenia przez jezdnię w wyznaczonym miejscu.
Sposób oznakowania przejścia i wesołe Zebry budzą zainteresowanie nie tylko uczniów zmierzających do i ze szkoły, ale także kierowców, którzy widząc tak nieszablonowe oznakowanie ograniczają w tym miejscu prędkość.
fot. przejście w miejsocwości Kaźmierz
fot.przejście w miejscowości Trzciel
Poprawa oznakowania przejść
W miejscowościach Dobieżyn i Szewce STRABAG zmodernizował istniejące przejścia w pobliżu placówek szkolnych.
Zrealizowaliśmy prace przy oznakowaniu przejścia dla pieszych zlokalizowanego przy placówce szkolnej. Na jezdni przed przejściem wykonaliśmy 4 czerwone powierzchnie ostrzegawcze oraz 4 znaki A-17, a także punktowe elementy odblaskowe "kocie oczka" (PEO-2 LED 16 sztuk). Zadbaliśmy też o odpowiednią widoczność znaków D-6 i T-27. Teraz dzieciaki mogą czuć się bezpiecznie przechodząc przez pasy!
fot: przejście w miejscowości Szewce
Warsztaty kreatywne
Warsztaty ze studentami School of Form http://bit.ly/2hmCJek - do współpracy przy projektowaniu nowoczesnych rozwiązań w zakresie poprawy bezpieczeństwa zaproszeni zostali studenci School of Form z Poznania. Podczas warsztatów wspólnie z pracownikami STRABAG, którzy czuwali nad technicznymi aspektami projektów i ich zgodnością z obowiązującymi przepisami, studenci szukali innowacyjnych pomysłów i rozwiązań.
Powstały projekty, które spełniają wymogi bezpieczeństwa i jednocześnie są atrakcyjne wizualnie oraz stanowią zachętę dla najmłodszych do przestrzegania zasad ruchu drogowego. Na zdjęciu poniżej jedna z prac o roboczej nazwie "Zebra Zbyszek".
O programie
„Autostrada do szkoły” - program zainicjowany w roku 2017 r. przez Autostradę Wielkopolską SA. Patronami honorowi programu są: Komenda Główna Policji, Rzecznik Praw Dziecka, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Kuratorium Oświaty w Poznaniu, Wielkopolski Urząd Marszałkowski, Lubuski Urząd Marszałkowski oraz Wojewódzki Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Poznaniu.
Więcej o samym programie można dowiedzieć się pod poniżymi linkami:
Autostrada do szkoły
Film podsumowujący program
Czy wiesz, że: